Channel Add

SEMAZEN GÖSTERİLERİ

Semazen Kime Denir?

Semazen Kime Denir ve Nasıl Dönerler?Semazen Kimdir Ve Neden Sema Ederler?

Semazen Kime Denir? – Sema yapmakta olan Mevlevi dervişi anlamına gelen semazen, günümüzde pek çok farklı organizasyonda oldukça etkili gösteriler yapmaktadır. Bundan dolayı da pek çok kişi semazenler ile alakalı mümkün olduğu kadar fazla bilgiye erişmeyi istiyorlar.

Sema gösterilerine bakıldığı zaman onların döndüğü görülmektedir fakat yapılan şey dönüş değil, aynı zamanda sema da dönmek değildir. Sema evren anlamına geliyor olsa da Mevlevilik içerisinde ise işitmek anlamını taşımaktadır.

Semazenlerin gerçekleştirmiş oldukları hareket ise insanın oluşumu ve Allah’a ulaşmaları, dünyanın oluşumu ve kainattaki dirilişi sembol etmektedir. Pek çok kişi semazenlerin dönüşleri esnasında başlarının dönüpdönmediklerini merak ediyorlar.

Semazen Kime Denir?

Gerçekte ise semazenlerin yaşadıkları durum oldukça farklıdır. Gözleri kapalı bir şekilde sema etmeleri esnasında etrafındaki dünyadan kendilerini soyutlamaktadır. Manevi duygu ile yapılan dönüş işlemleri esnasında çalınmakta olan tasavvuf müziği ise insanın kalp ritminden esinlenilerek yapılmıştır. Semazenin kollarının çapraz durmasının anlamı, Allah’ın tek olduğunu göstermektedir. Var olan görünüm ile Elif yani Arapça A harfine ve 1 rakamına benzemektedir.

Kolların ve ellerin açılması ise Hak’tan alınıp halka dağıtılması anlamına gelmektedir. Özel kıyafetler ile yapılmakta olan sema esnasında semazenler kendilerini dış dünyadan kapatırken izleyenler ise onlara sunulan tasavvuf müziği ile beraber kendilerini var olan muhteşem ambiyansa teslim ediyorlar. Organizasyon sona erdiği zaman ise insanlar yeni bir gösteriyi dört gözle bekliyorlar.