Channel Add

Emel Müftüoğlu - Rasgele (1995)

Abone Olmak İçin Tıklayın: http://bit.ly/2NDSs4i
Emel Müftüoğlu, Profesyonel müzik hayatına 1985 yılında Güneş Gazetesinin açtığı müzik yarışmasında birincilik alarak başlamıştır. Aynı yarışmada ikincilik alan Erdal Çelik’le bir ikili oluşturma kararı almışlardır.
26 Temmuz 1986 tarihinde yapılan Fatih Erkoç'un Yolverin A Dostlar ile birinci, Grup Lokomotif'in Hoşçakal ile ikinci, Arzu Ece'nin ise Sevgin Yeter Bana ile üçüncü olduğu 1. Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'na katılan Emel-Erdal ikilisi ''Üzüm Buğusu'' isimli şarkıyı seslendirmişlerdir.
Emel- Erdal ikilisi olarak, Atilla Özdemiroğlu’nun kurduğu ART’den “Sevmek Öyle Bir Şey”, “Öyle Bir Aşk” ve “Alaturka Benim Canım” isimli üç albüm çıkarmışlardır. Emel-Erdal ikilisi, 1988 yılında Eurovison Türkiye finalinde "Aşk Yaşamaya Değer" isimli şarkı ile katılmışlardır.
1989 yılında Eurovision Türkiye Elemelerinde Pardon isimli şarkıyı ile 6ncılık almış, Aynı yıl Emel’in Erdal ile müzikal ortaklığına son vererek solo kariyerine geçiş yapması üzerine Şahin Özer Plak’la anlaştı ve 1990 yılında bu müzik yapım firmasından yayınlanan “Karlar Düşer” isimli albümü ile iyi bir satış rakamını yakalamıştır.
1992 yılında çıkan ikinci albümü “Faka Bastın”, müzik tarihinde billboard'u yapılan ilk albüm olup "Faka Bastın" adlı parçanın klibini de Sinan Çetin yönetmiştir. O yıla kadar klipleri hep televizyon yönetmenleri çekiyordu. İlk defa bir sinema yönetmeni bir kliple izleyici karşısına çıkmıştı. “Faka Bastın”ı iki yıl sonra “Emel’ce” isimli albüm çalışması izledi. Albümdeki "Korkuyorum" ve "Deli Et Beni" şarkılarının klipleri çok uzun süre gündemde kalmıştı.
1995'de "Hovarda" adlı single piyasaya çıktı. Abdullah Oğuz'un çektiği Klibinde Deniz Arcak'ın araba camı sildiği, Seray Sever'in ilk kez kamera karşısına geçtiği, Emel'in kendi kızının da oynadığı, ayrıca Emel'in mağazanın camını kırarak aldığı kıyafete karşılık şişeye 500 bin sıkıştırdığı nefis Sezen Aksu şarkısı. Bir albüm kadar iyi bir satış grafiği yakalayan "Hovarda" klibi hala bu konudaki rekorlarını elinde tutmaktadır. Klip aynı zamanda Hollanda'da katıldığı yarışmadan yüzünün akıyla 7. olarak döndü. MTV'de bir yarışmada da 3. olmuştur.

Söz: Sezen Aksu
Müzik: Sezen Aksu
Yapım: Neşe Müzik, Raks Müzik
Yönetmen: Sinan Çetin
Düzenleme: Murat Yeter

Bir gül bıraktım gün batımı suya
Gül sere serpe uzandı kuytuya
Yüreğim güvercin vakit alacakara
Rastgele deli gönül hatıralara

Feryat feryat geçiyor içimden yıllar
İki gözüm iki kara bulut ağlar
Tenhalarda demleniyor bir sis
Kırık dökük sevdalar sırlar

Denizim içimde rüzgarımın gülü yok
Bir ben seferde başka yolcu yok

Yansıdı cama kırmızı bir hüzün
Bir güvertede okuldan dönüşü
Yüreğim güvercin vakit alacakara
Rastgele deli gönül hatıralara

Feryat feryat geçiyor içimden yıllar
İki gözüm iki kara bulut ağlar
Tenhalarda demleniyor bir sis
Kırık dökük sevdalar sırlar

#emelmüftüoğlu #rasgele