Channel Add

KARADENİZ MENÇUNA ŞELALESİ VLOG

Mençuna Şelalesi Tanıtımı
Doğal bir oluşum sonucunda ortaya çıkan Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunuyor. Karadeniz’deki sayısız güzellikten sadece birisi. Güzelliği ile sizi büyülemeyi başaracağından en ufak şüphemiz yok. Simsiyah kayaların üzerinden akan suyun oluşturduğu bembeyaz köpükler görsel bir şölen sunuyor.

Şelale üst ve alt kısım olarak 2 parça şeklinde tanımlanabilir. Alt kısımda su yaklaşık 10 metre yükseklikten akıyor ve 2 kola ayrılıyor. Üst kısım ise yaklaşık 80 metre yükseklikten akıyor. Akan suyun aşağıdaki kayalara çarpması oluşan köpükler ve ortaya çıkan görüntü sizi adeta hipnoz ediyor. Baktıkça bakasınız geliyor.

Alt kısımda bulunan şelalenin üzerinde karşı tarafa geçebilmeniz için yapılan asma köprü şelaleye ayrı bir estetik, ayrı bir güzellik katmakta.

Peki bu şelale ne zaman gezilmeli? Sorusu aklınıza gelebilir. Karlar eridikten sonra, yani Nisan – Mayıs aylarında su çok şiddetli akıyormuş. Bu zamanlar şelale kesinlikle daha güzel oluyordur. Ayrıca her yıl Mayıs ayının 15’inden sonraki Pazar günü burada şenlikler yapılmakta. Yani burayı gezmek için en uygun tarih Mayıs ayı diyebiliriz.

Mençuna Şelalesi Yeme – İçme Hizmetleri
Şelalenin yanı başında birkaç restoran bulunmaktadır. Restoranlarda yöresel ve Türk mutfağı lezzetlerine ulaşabilirsiniz. Önerimiz ise Mıhlama.

Mençuna Şelalesi Konaklama
Şelaleye oldukça yakın bir konumda ahşap otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Oda fiyatları, odanın büyüklüğü ve olanaklarına göre ve tabi ki de sezona göre değişmektedir. Ortalama fiyatlar 1 gecelik 2 kişilik oda 150 – 300 Lira arasında değişmektedir.
Mençuna Şelalesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?
Adres: Kamilet Vadisi – Mençuna Konakları Karşısı – Arhavi / Artvin

Nerede: Artvin ilinin Arhavi ilçesinde bulunur.

Nasıl Gidilir: Rize tarafından gelenler; Arhavi ilçesinin içine girmeden Ortacalar tabelasını takip ederek sağa doğru yoldan ayrılıp tabelaları da takip ederek dere sol tarafınızda kalacak şekilde Çifte kemer köprülere kadar gitmeliler. Çifte kemer köprüyü geçip hemen Mençuna Şelalesi tabelasını göreceksiniz buradan hemen sağa doğru dönünüz.Bu sefer dere sağınızda olacak şekilde 3,5 km kadar ilerledikten sonra Restoran göreceksiniz. Uygun bir yere aracınızı park edip önce asma köprüyü sonra da patika yolu kullanarak devam ediniz. Daha sonra 15-20 dakikalık yürüyüşle bu muhteşem Şelaleye ulaşacaksınız.

Artvin Hopa tarafından gelenler ise; Arhavi şehir merkezine girerek dereden beton köprüyü geçtikten sonra sola saparak Ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.