Channel Add

FIRTINA DERESİNDE RAFTİNG

Kaçkar Dağları’nın kuzeye, yani Karadeniz’e bakan yamaçlarında yağmur ve kar suları ile beslenen onlarca derenin birleşmesiyle oluşan Fırtına Deresi, debisinin yüksek olması nedeniyle rafting için Türkiye’deki sayılı parkurlardan birine sahip.

Rafting nedir ve nasıl yapılır?
Rafting 4-8 kişilik raft adı verilen şişme botları üzerinde, suyun debisini ve enerjisini kullanarak devrilmeden yol almayı amaçlayan bir kürek sporu. Takım çalışmasının önemli olduğu bu su sporunda çeşitli zorluk dereceleri de bulunuyor. Bu dereceler parkurların engebeli olması, derenin hızı ve kayaların fazlalığı ile ölçülüyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde rafting sporuna uygun nehirler bulunuyor. Bu da ülkemizdeki rafting sporunun geliştirilmesine vesile olmuş. Bu nehirlerin civarlarında rafting turu sağlayan birçok firma görmek mümkün.
Fırtına Deresi’nde rafting fiyatları ne kadar?
Fiyatlar çok değişiklik gösteriyor firmalar arasında. O nedenle her firmayı arayıp rafting ile ilgili bilgileri ve fiyatı öğrenmek gerekiyor. Fiyatlar 50TL ile 100TL arasında değişiyor yaklaşık olarak. Fotoğraf çekimleri ve video çekimleri hizmeti veriyorlarsa fotoğraf ve videoları almak için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Rize Fırtına Vadisi’nde rafting nerede yapılır?
Rize’de Fırtına Vadisi içinden geçen Fırtına Deresi’nin toplam uzunluğunun 57km olduğu söylense de, rafting parkurları Ayder Yaylası yakınlarındaki Çamlıhemşin civarlarından başlıyor ve Karadeniz’e varmadan uygun bir noktada son buluyor. Tabii ki firmalar tamamen bu yolu katetmiyor, ücrete ve zorluk derecesine göre nehir içinde farklı parkurlar bulunuyor.Rafting merkezlerinde bir botun kalkması için en az 5-6 kişilik bir grup oluşturması gerekiyor. Yeterli miktarda katılım sağlandığı takdirde önce giyinme kabinlerinde size uygun şort, mayo ve tişörtlerden giymeniz gerekiyor. Günlük kıyafetlerinizle gitmeniz pek doğru değil, çünkü raftKaradeniz’de rafting heyecanını yaşatan yerlerden biri olan Fırtına Deresi üzerindeki rafting firmaları Ardeşen’de Karadeniz’e yakın bir yerde yer alıyor. Sıra sıra dizilmiş rafting şirketleri ile konuşup size en uygun olanı seçebilirsiniz. Biz Rafting firması olarak Fırtına Rafting’i seçmiştik. Tuna Deresi’nin Fırtına Deresi’ne döküldüğü noktaya yer alıyor. Açık ve güzel bir Fırtına Deresi manzarası var buranın. Dağ Rafting, Ruba Rafting, Taka Rafting de en çok tercih edilen rafting firmaları arasında. Zaten hepsi peşisıralar.ing sırasında her halükarda sırılsıklam ıslanıyorsunuz.