Channel Add

Motosikletle Kamplı: Rus Yolu - Derebaşı Virajları (Dünyanın En Tehlikeli Yolu)

Birkaç hafta ance youtube’de takipçisi olduğum Serkan Namazcı’nın Bayburt-Soğanlı Geçidi arasında bisikletiyle yaptığı yolculuğun videosunu izleyince çok heveslendim. Yol asvalttı en çok da o hoşuma gitti. Haftasonu hanım ve çocuklarla gitmeyi planladım ama hanımın akraba günü olduğu için planımız değişti. Ben de Erzincan’da birkaç aydır yatan motosikletimle gitmeye karar verdim.
Erzurum’dan Erzincan’a gittim. Bizimkiler Erzincan’da ikamet ediyor. Cuma günü motosikleti kontrol etmedim. Ertesi gün motosikleti çalıştırdım ama akü bitmişti. Yeni almıştım aküyü.. şarj için bir yere götürdüm içinde suyu azalmış dedi kalan suyu boşalttı ve asitli su koydu. Şarj işlemi başladığında hocam akün mafiş dedi akü ölmüş dedi. Ben de jelli akü aldım, taktım. Öğlen saat bir gibi yola çıktım. Niyetim Soğanlı Geçidi’ndeki metruk bina etrafında çadırda yatmaktı; ama Çiğdemlik sonrası güzel bir yerde dere kenarında saat 5 gibi çadır açtım.
Gece nispeten soğuktu ama hazırlıklıydım. Çadırım uyku tulumum ve matım daha zor şartlar için bile yeterliydi. Güzel bir gece geçirdim. Ertesi sabah güneşliydi. Toparlandım 9:30 gibi yola çıktım. Motosiklet sürüş becerim iyi değil.. Kendimi tanıdığım için yavaşım ve temkinliyim her zaman. Rus Yolu’nun herkesçe bilinen virajlarının başlangıcına kadar sürdüm. Buz olan yolun bir bölümünü geçemem diye yürüyerek virajların olduğu yere kadar motosikletsiz gittim. Video çektim, temiz havayı kokladım. Yalnızlığı hissettim, ne güzeldi… Ertesi gün iş olduğu için hava da soğuk olduğu için zaman kaybetmeden yola çıktım. Akşam 4 gibi Erzurum’a vardım.