Videolarınızı YouTube için nasıl optimize edebilirsiniz

Çevrimiçi kullanıcılar videoları sever. Aslında, 4 kat daha fazla müşteri, bir ürün hakkında okumaktansa bir ürünle ilgili video izlemeyi tercih ediyor. Dahası, YouTube bir milyardan fazla kullanıcısı olan videonun kralıdır. Bu çok fazla gözbebekleri anlamına gelir. Ancak diğer harika video içeriğiyle bu kadar rekabet varken, kendi videonuzun öne çıkmasını ve kullanıcılar tarafından keşfedilmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Videolarınızı YouTube için nasıl optimize edebilirsiniz
Videolarınızı YouTube için nasıl optimize edebilirsiniz

İçerik dağarcığınıza YouTube videoları eklemeye karar verdiniz. Harika, neden olmasın?

Çevrimiçi kullanıcılar videoları sever. Aslında, 4 kat daha fazla müşteri, bir ürün hakkında okumaktansa bir ürünle ilgili video izlemeyi tercih ediyor. Dahası, YouTube bir milyardan fazla kullanıcısı olan videonun kralıdır . Bu çok fazla gözbebekleri anlamına gelir.

Ama bir sorun var. Video hazırlamak başka bir şey, insanların onları bulup izlemesini sağlamak başka bir şey. YouTube pazarlamasında şansınızı denediyseniz , bunun o kadar basit olmadığını hemen anlayacaksınız.

Diğer içerik türleri gibi, YouTube videolarının da optimize edilmesi gerekir , böylece kullanıcılar onları arama yoluyla ve YouTube'un kendisinde bulabilir .

Peki bu konuda nasıl gidiyorsun?

İlk olarak, kötü bir videoyu optimize edemeyeceğinizi anlayın

İnsanlar izleseler bile, başladıkları anda izlemeyi bırakırlar. Bu da uzun vadede kanalınızın genel performansını etkileyecektir. Bu nedenle, videolarınızın nasıl bulunur hale getirileceğine dalmadan önce, harika bir YouTube videosunun nasıl göründüğüne bir göz atalım .

Bir videoyu iyi yapan nedir?

Harika ses

Belki bunu daha önce duymuşsunuzdur, ancak bu hala geçerliliğini koruyor. Videonuzun sesi, videonun kendisinden daha önemlidir. Kullanıcılar, çok iyi olmayan bir görüntü kalitesini affedebilir, ancak zayıf ses için çok az sabrı vardır.

Şüphe duymak?

Hemen YouTube'a gidin ve yorumlara göz atın. Profesyonel YouTuber'lar harika videolar çekse de, YouTube'a yüklenen videoların çoğu berbat ve izleyiciler memnuniyetsizliklerini yorumlarla dile getiriyor.

Bunların yorum yapmak için zamanı olan kullanıcılar olduğunu unutmayın. Çoğu, basitçe geri düğmesini tıklar ve başka bir video seçerdi.

Harika mesaj/tema

Net, faydalı bir mesajınız olsun. Video hala içeriktir ve onu bir hedef kitle için üretiyorsunuz.

Mesajınız o kitlede yankı uyandırmalıdır. İzleyicilerinizi ilk 15 saniyede bağlamayı hedefleyin. Bağlantı kurma uzmanı Brian Dean,  PPP yöntemini kullanmanızı önerir : Önizleme, Kanıtlama, Önizleme.

Önizleme : İlk olarak, video başlar başlamaz izleyiciye videonun ne hakkında olduğuna dair bir ipucu verin.

Kanıt : Ardından, ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinize ve konuyu iletebileceğinize dair kanıt oluşturun.

Önizleme : Son olarak, bu kez izleyicinin öğreneceği belirli bir ayrıntıyı ekleyerek videonun ne hakkında olduğunu tekrarlayın.

Açıkçası bu, videolarınızı önceden planlamanız ve söylemek istediklerinizi yazmanız gerektiği anlamına gelir . Bir plan olmadan, sadece çekimleri tekrarlamakla zaman kaybetmezsiniz, aynı zamanda kendinize güvenmediğiniz izlenimi edinebilirsiniz.

Olağanüstü görseller

Sonuçta görsel kalite önemlidir. Videonuzu arka plan gürültüsü ve diğer bozulmalar için düzenlemeye ek olarak, harika grafikler de eklemelisiniz. Bunlar, çerçeveler arasında çeşitlilik eklemeye ve daha fazla etkileşim sağlamaya yardımcı olur.

Optimize edilecek öğeler

YouTube araması, Google'ınkini yansıtan basit bir video arama motorudur . YouTube videolarını optimize ederken şu üç önemli öğeye dikkat etmeniz gerekir:

Anahtar kelimenizi belirleyin

Muhtemelen anahtar kelimelerin çevrimiçi görsel içeriğin bulunması için çok önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur , ancak gerçek şu ki, arama yapan 10 kişiden 9'u çevrimiçi bir şey ararken arama motorlarını kullanırken, ikincisi büyük ölçüde anahtar kelimelere dayanan bir algoritma kullanıyor.

Görünürlüğü artırmak için hedef anahtar kelimenizin başlıkta göründüğünden emin olun. Ayrıca, anahtar kelimelerinizi hem meta hem de etiketlerinize idareli bir şekilde serpin . Bu, odak anahtar kelimeniz veya kelime öbeğinizdir. Tüm parçanın etrafında ortalanacağı şey budur.

Başlık

Uzmanlar, videoyu oluşturmak için harcadığınız kadar zamanı başlığınızı tasarlamaya ayırmanızı tavsiye ediyor . Tüm içeriğinizdeki en önemli bilgi parçası olduğunu söylemek güvenlidir.

Göz kamaştırıcı bir başlığa sahip ortalama bir video, çok sayıda izleyicinin ilgisini çekerken, sıkıcı bir başlığa sahip en iyi içerik birkaç tıklama almakta zorlanır. Basitçe söylemek gerekirse, başlığınız kısa (Google'ın kolayca gösterebilmesi için 66 karakterden fazla olmamalıdır), ilgi çekici ve çekici olmalıdır. 

Meta

Görüntüleyenlerin videonun ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için tam bir açıklama gereklidir. Çoğu insanın açıklamaları okumadığını unutmayın; videoyla daha çok ilgileniyorlar. Açıklamaları kısa ve öz tutun.

Etiketler

Etiketler zorunlu olmasa da YouTube'un videonuzu metinle ilişkilendirmesine yardımcı olur. Buradaki ipucu, etiketleri minimumda tutmak ve alakasız etiketlerden kaçınmaktır.

Bir YouTube videosunda kısa bir açıklama ve etiketler

Dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar

Video küçük resmi

Videolarınızla tutarlı olan özel küçük resimler, hedef kitlenizin kolayca tanımlayabileceği akılda kalıcı bir marka oluşturmanıza yardımcı olur. Videolarınız için özel küçük resimler almak üzere hesabınızın doğrulanması gerekiyor .

Altyazılar ve Gizli Altyazılar (CC)

Altyazıların YouTube SEO'yu artırabileceği öne sürüldü . Discovery Digital Networks, altyazılı videoların izlenme sayısında genel olarak %7,32'lik bir artış buldu. Altyazılar ve kapalı altyazılar, görüntüleyenlerin videoyu gürültülü veya sessiz bir ortam gibi çeşitli yerlerde izlemelerine de olanak tanır.

Kullanıcı katılımını ve geri bildirimi teşvik edin

Kullanıcıların videolarla etkileşimi, YouTube'un videoları alaka düzeyine ve kaliteye göre değerlendirdiği ve sıraladığı önemli bir ölçümdür.

Bir metrik, YouTube'un "bir izleyicinin bir videoyu izlediği süre" olarak tanımladığı izlenme süresidir. Bu size, görüntüleyenlerin gerçekte hangi içeriği izledikleri hakkında bir fikir veriyor (tıklayıp sonra vazgeçtikleri videoların aksine).

İzleyicinin ilk 15 saniyede etkileşimde bulunmasından ve video boyunca etkileşimin sürdürülmesinden daha önce bahsetmiştik. Videonuzla kullanıcı etkileşimini teşvik etmenin diğer bazı yolları şunlardır:

Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Kullanıcıları videolarınızı beğenmeye, abone olmaya veya videolarınıza yorum yapmaya teşvik etmek için Harekete Geçirici Mesaj (CTA) kullanın.

YouTube kartlarından yararlanın

YouTube kartları burada işe yarar. Kullanıcılarınızı kanalınıza abone olmaya veya videonuzu beğenmeye teşvik etmek için kanal kartlarını kullanabilirsiniz. Bağlantı kartları, kullanıcıları web sitenize veya diğer sayfalara yönlendirmek için kullanılabilir.

Bir bitiş ekranı ekleyin

Kartlar gibi bitiş ekranları da kanalınızla etkileşimi artırmak için kullanılabilir. YouTube'a göre “bitiş ekranları, videonun son 5-20 saniyesinde gösterilen videonun bir parçasıdır.

İçeriğinizi, kanalınızı ve web sitelerinizi tanıtmak için en fazla dört öğe ekleyebilirsiniz. Öğeler, masaüstünde fareyle üzerine gelindiğinde ve mobil cihazlarda dokunulduğunda daha fazla bilgi gösterecek şekilde genişleyebilir."

Çözüm

YouTube harika bir içerik kanalıdır. Bundan en iyi şekilde yararlanmak için videolar yalnızca arama için değil, aynı zamanda kullanıcılar için de optimize edilmelidir. Videoları optimize ederken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır.

Her zaman hatırlanması gereken bir şey, en etkili yöntemi bulmak için, sizin için en iyi olanı belirlemek üzere düzenli olarak A/B testi yapmanız gerektiğidir.