Coronavirus Bilgi Merkezi

2019 Yeni Coronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak Wuhan, Çin'de tespit edilen bir solunum yolu hastalığı salgınının nedeni olarak tanımlanan bir virüstür (daha spesifik olarak bir koronavirüs). Başlangıçta, Wuhan'daki salgında bulunan hastaların çoğunun, büyük bir deniz ürünleri ve hayvan pazarıyla bir bağlantısı olduğu bildirildi ve bu da hayvandan insana yayıldığını düşündürdü. Bununla birlikte, artan sayıda hastanın hayvan pazarlarına maruz kalmadığı, bu da kişiden kişiye yayılmanın meydana geldiğini belirtmektedir. Koronavirüs adı, bir tacı andıran karakteristik görünüşe atıfta bulunan "taç" veya "halo" anlamına gelen Latin koronadan türetilir.

 Coronavirus nedir?

 1. 2019 Yeni Coronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak Wuhan, Çin'de tespit edilen bir solunum yolu hastalığı salgınının nedeni olarak tanımlanan bir virüstür (daha spesifik olarak bir koronavirüs).
 2. Başlangıçta, Wuhan'daki salgında bulunan hastaların çoğunun, büyük bir deniz ürünleri ve hayvan pazarıyla bir bağlantısı olduğu bildirildi ve bu da hayvandan insana yayıldığını düşündürdü.
 3. Bununla birlikte, artan sayıda hastanın hayvan pazarlarına maruz kalmadığı, bu da kişiden kişiye yayılmanın meydana geldiğini belirtmektedir.
 4. Koronavirüs adı, bir tacı andıran karakteristik görünüşe atıfta bulunan "taç" veya "halo" anlamına gelen Latin koronadan türetilir.

Nasıl görünüyor?

Bu görüntüler renklendirilmiştir ve elektron mikroskoplarından alınmıştır

Mikroskop altında Coronavirus Mikroskop altında Coronavirus Mikroskop altında Coronavirus

Nasıl bulaşırsın?

 1. Ana bulaşma yolu solunum damlacıkları ve yakın temastır.
 2. Hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde, burnunuzdan ve ağzınızdan sıvı damlacıkları gönderirsiniz.
 3. Bu damlacıklar enfeksiyon taşıyabilir ve bir başkasının gözlerine, burnuna veya ağzına girdiğinde enfeksiyon onları hasta edebilir. Grip ve birçok virüs bu şekilde yayılır.
 4. Çoğu zaman, bu şekilde yayılması için kişiye (6 fit içinde) yakın olmanız gerekir.
 5. Nispeten kapalı bir ortamda uzun süre yüksek konsantrasyonlu aerosole maruz kaldığında aerosol bulaşma olasılığı vardır.
 6. DSÖ, semptomları olmayan bir kişiden yayılma riskinin "çok düşük" olduğunu ve dışkı iletiminin "düşük" olduğunu belirtmiştir.

Kendimi nasıl koruyabilirim?

El yıkama

 1. Bazı hükümetler, salgından etkilenen ülkelere ve bölgelere zorunlu olmayan tüm seyahatlere karşı tavsiyelerde bulunur.
 2. Enfeksiyonun nasıl önleneceği konusunda dolaşan yanlış kavramlar vardır: burnun durulanması, gargara ile gargara ve sarımsak yemek etkili değildir.
 3. CDC, özellikle tuvalete gittikten sonra veya eller gözle kirlendiğinde, insanların en az 20 saniye boyunca ellerini sık sık sabun ve suyla yıkamasını önerir.
  • Ayrıca, sabun ve su hazır bulunmadığında hacimce en az% 60 alkol (veya 120 kanıt) içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanılması önerilir.
  • DSÖ ayrıca insanlara yıkanmamış ellerle gözlere, buruna veya ağzına dokunmamalarını tavsiye eder.

Solunum hijyeni

 1. Sağlık kuruluşları, insanların öksürürken veya hapşırırken ağzını ve burnunu bir doku ile (daha sonra derhal atılmaları gerekir) veya bir doku yoksa bir kılıfla kapatmasını önerdi.
 2. Enfekte olanlar tarafından cerrahi maskelerin kullanılması da tavsiye edilmiştir, çünkü konuşma, hapşırma ve öksürme sırasında dağıtılan ekspiratuar damlacıkların hacmini ve seyahat mesafesini sınırlayabilirler.
 3. Enfekte olmamış kişiler tarafından düşük risk altındaki cerrahi maske takmanın etkili olduğunu gösteren kanıt yoktur.
 4. Yüz maskeleri Hong Kong, Japonya, Malezya ve Singapur'daki sağlıklı insanlar tarafından yaygın olarak kullanılırken, sadece Çin halkın sağlıklı üyeleri tarafından maske kullanılmasını özellikle tavsiye etmiştir.

Maske nasıl kullanılır

 1. Öksürüyorsanız veya hapşırıyorsanız bir maske takın .
 2. Bir maske takarsanız, nasıl kullanılacağını bilmeli ve uygun şekilde imha etmelisiniz.
 3. Bir maske takmadan önce, ellerinizi alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile temizleyin.
 4. Ağzınızı ve burnunuzu maske ile örtün ve yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun.
 5. Maskeyi kullanırken dokunmaktan kaçının.
 6. Maskeyi nemli olduğu anda yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri tekrar kullanmayın.
 7. Maskeyi çıkarmak için arkadan çıkarın (maskenin önüne dokunmayın), hemen kapalı bir kutuda atın ve ardından ellerinizi alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile temizleyin.

Enfekte olup olmadığımı nasıl anlarım?

Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon pnömoniye, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

semptom %
Ateş % 87.9
Kuru öksürük % 67.7
yorgunluk % 38.1
Balgam üretimi % 33.4
Nefes darlığı % 18.6
Kas ağrısı veya eklem ağrısı % 14.8
Boğaz ağrısı % 13.9
Baş ağrısı % 13.6
Titreme % 11.4
Mide bulantısı ya da kusma 5.0%
Burun tıkanıklığı % 4.8
İshal % 3.7
Hemoptizi % 0.9
Konjonktival tıkanıklık % 0.8

Tamam sanırım enfekte oldum, şimdi ne olacak?

 1. COVID-19 tanısı konan ve enfekte olduklarından şüphelenenler için evde kendi kendine izolasyon önerilmiştir.
 2. Kamu sağlığı kurumları, sağlık hizmeti sunucularının telefonla bildirilmesini ve tıbbi bakım almak dışında ev dışındaki tüm faaliyetleri kısıtlamayı içeren kendi kendine izolasyon talimatları yayınlamıştır.
 3. İşe, okula veya halka açık alanlara gitmeyin. Toplu taşıma, sürüş paylaşımı veya taksileri kullanmaktan kaçının
 4. Son zamanlarda yaygın bulaşan bir ülkeye seyahat eden veya COVID-19 teşhisi konmuş biriyle doğrudan temasta olanlardan, bazı devlet sağlık kurumları tarafından son zamandan itibaren 14 gün boyunca kendi karantinaya almaları veya sosyal mesafeyi uygulamaları istendi. olası maruz kalma.
 5. Semptomları hafifletme girişimleri arasında düzenli (tezgah üstü) soğuk algınlığı ilaçları, içme sıvıları ve dinlenme yer alabilir. Şiddete bağlı olarak oksijen tedavisi, intravenöz sıvılar ve solunum desteği gerekebilir.
 6. Steroid kullanımı sonuçları kötüleştirebilir.

Bir aşı veya tedavi var mı?

 1. Şu anda hiçbir aşı mevcut değil.
 2. Dünyadaki birçok kuruluş, birkaç farklı yöntem kullanarak aşı geliştirmektedir.
 3. Mart 2020'nin başlarında, Aşama III klinik çalışmalarında Gilead Sciences ve Ascletis Pharma'nın ürünleri ile 30 aşı adayı geliştiriliyordu.
 4. Daha önce favipiravir, ribavirin, remdesivir ve galidesivir gibi diğer viral hastalıkların tedavisi için onaylanmış olan birkaç bileşik, koronavirüse karşı araştırılmaktadır.
 5. Lopinavir / ritonavir ve remdesivir için klinik çalışmalar devam etmektedir.
 6. Dünya Sağlık Örgütü genel müdür yardımcısı Bruce Aylward "Şu anda gerçek bir etkiye sahip olabileceğini düşündüğümüz tek bir ilaç var ve bu remdesivir" dedi.