YouTube video optimizasyonu için 5 ipucu

YouTube çok büyük ve bu kadar çok kişinin platformdaki içeriklerinin etkinliğini artırmak istemesine şaşmamak gerek. Bununla birlikte, bu kadar çok kullanımla birlikte, kalabalığın arasından sıyrılmak gibi başka mücadeleler de gelir. YouTube videolarınız için, aramada daha başarılı olmanıza, önerilmenize ve daha fazla ilgi kazanmanıza yardımcı olacak beş optimizasyon ipucunu burada bulabilirsiniz.

YouTube video optimizasyonu için 5 ipucu

Burada, YouTube kanalınız için beş optimizasyon ipucu ve aramada daha iyi performans göstermeye başlamanıza , önerilmenize ve daha fazla ilgi görmenize yardımcı olacak videolar yer almaktadır.

Video başlığınızın uzunluğuyla tatlı noktayı bulun

Video başlığını oluştururken göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır:

 • Göz için ne kadar ilgi çekici ve akılda kalıcı
 • Başlığınızda kaç tane önemli anahtar kelime kullandığınız (bu anahtar kelimeler , o videoyu hem YouTube hem de Google aramada sıralamanıza yardımcı olacaktır )
 • İnsanlar YouTube'da arama yaptığında veya YouTube tarafından oluşturulan ilgili videolarda video küçük resminizi gördüğünde, başlığın hangi bölümünün hemen göründüğü .
 • Yukarıdakilerin hepsini hesaba katarsak, video başlığınız için ideal nokta yaklaşık 100 karakter olacaktır. Bu, aramada kesinti olmadan gösterilmeye devam ederken benzersiz, açıklayıcı bir başlık vermek için yeterlidir.

  Başlığın yalnızca videoda neler olup bittiğini açıklamadığından ve daha önce araştırdığınız anahtar ifadeleri içerdiğinden, aynı zamanda insanların tıklamak isteyecekleri kadar dikkat çekici olduğundan emin olun.

  Bir video başlığı oluştururken aşağıdakileri eklemeyi düşünün:

  • Önemli isimleri ve varlıkları dahil edin (görüştüğünüz kişi, etkinlik adı, marka hashtag'i, öne çıkan marka adı vb.)
  • Konum (özellikle belirli bir yerel ayarı hedefliyorsanız)
  • Videonun gösterilmesini istediğiniz önemli anahtar kelimeniz.

  Bu önemli anahtar kelimeyi ayırt etmek için, belirsiz anahtar kelime varyasyonlarının ardındaki temel ifadeleri görmenizi sağlayan anahtar kelime kümeleme tekniğini kullanın. Benim numaram , Serpstat'ın   anahtar kelimeleri Google'da her belirli sorgu için aynı URL sıralamasına göre gruplandırmanıza izin veren kümeleme özelliğini kullanmaktır  :

  Gelecekteki video içeriğinizin acil ihtiyacı karşılayacağından ve hızlı etkileşim sağlayacağından emin olmak için her bir anahtar kelime grubunu uygun anahtar kelime amacı ile eşleştirebilirsiniz  .

  Açıklamalarınızı daha uzun yapın

  Video ve kanal açıklamaları, içeriğinizin tamamına trafik çekmek için başka bir değerli kaynaktır. YouTube, 500 ile 700 kelime arasında olan 5.000 karaktere kadar izin verir.

  Temel kural açıktır: Videonuzun altında ne kadar orijinal içerik varsa, arama motorlarının videonuzun ne hakkında olduğunu ve onu hangi arama sorgularında sıralayacağını anlaması o kadar kolay olur.

  Her açıklamanın bu kadar uzun olması gerekmez, ancak videolar için yaklaşık 2.000 karakter ve kanallar için 3.000 karakter hedeflemek iyi bir yerdir çünkü bu size anahtar kelime kullanımınızı optimize etmek ve görüntüleyenlere biraz bağlam sağlamak için gerekli alanı sağlar. Daha fazlası iyidir, ancak onu çok fazla anlamsız tüyle doldurmadığınızdan emin olun.

  Açıklamanın ilk 150 karakterini sayın

  Yazdığınız kelimelerin ilk 150 karakteri en önemlisidir. Bunun nedeni, YouTube'un noktadan sonra bir (Daha fazla) etiketi ile kesmesidir, bu nedenle izleyicinin özellikle geri kalanı okumayı seçmesi gerekir. Hepsi bunu yapmayacak.

  Bu ilk karakterlerin izleyiciye okuduklarıyla bağlantı kurmak için gerçekten bilmeleri gerekenleri anlattıklarından emin olmalısınız. Oradan, aramalar için aynı sayılmaya devam edeceğinden, anahtar kelimelere ve açıklamanın geri kalanına daha fazla odaklanabilirsiniz.

  Ayrıca diğer kanallara, web sitenize vb. bağlantı vermek için harika bir yerdir. Beğenme, abone olma, daha fazlasını öğrenme vb. gibi harekete geçirici mesajınızın (CTA) ilk kelimelerde olduğundan emin olun.

  İyi, yüksek çözünürlüklü bir küçük resme sahip olun

  Küçük resimler, bu noktada para kazanılan video kanalları için oldukça standarttır. Belli bir kalıp izlediklerini muhtemelen fark etmişsinizdir: aptal yüz, parlak renkler, arka planda, tepede tuhaf bir şey. Tabii, rahatsız edici görünüyor. Ama formül işe yaradığı için formüle uyuyorlar.

  Şimdi, aynı şeyi yapmak zorunda değilsin. Yalnızca önerilen 1280 x 720 boyutunda göz alıcı, görsel olarak canlandırıcı bir küçük resme sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsunuz. Bir tane oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç oluşturucu var, ancak şu anda tercih ettiğim küçük resim oluşturucu  Adobe Spark .

  Tüm küçük resimlerinizde standart bir biçim istediğinizi unutmayın. Mesela birinde yüzünü yapıyorsan hepsinde yapmalısın. Bir tür animasyon veya logo kullanıyorsanız, onu kullanın.

  Doğrudan önerilen videolar kenar çubuğundan veya arama sonuçlarından kanalınızı takip eden herkes tarafından hemen tanınmak istiyorsunuz. Eski videolarınız varsa, daha iyi tıklama sonuçları almaya başlamak için geri dönün ve her birine küçük resim yükleyin.

  Ayrıca, küçük resimlerinizin okunabilir olduğundan emin olun: Görüntüleyenler, önerilen videoların sağ sütununda veya küçük bir mobil cihazda gördüklerinde bir bakışta ne hakkında olduğunu kolayca görebilmelidir.

  Çalma listelerini kullanın - ciddiyim!

  Çalma listeleri inanılmaz derecede faydalıdır. Her şeyden önce, belirli videoları doğrudan kanalınızda gruplamanıza yardımcı olurlar. Diyelim ki YouTube izlenme sayınızı nasıl artıracağınızla ilgili bir dizi yaptınız ve bu dizi on videoya bölündü. Kanalınızda "Süper YouTube İpuçları" adlı bir oynatma listesi oluşturursunuz, böylece insanlar hepsini tek bir yerde bulabilir. Ama bunun ek bir faydası var.

  Arama, sonuçlar sayfasının hemen üst kısmında oynatma listeleri sunmaya yönelir. Ayrıca, insanların özellikle oynatma listelerini aramasına olanak tanır. Bu harika çünkü görüntüleyenlere bir video yerine birden fazla video sunabiliyor ve birçoğu bir oynatma listesine girip oradaki her şeyi doğrudan izlemeyi seçiyor.

  Devam eden bir olay örgüsüne sahip yaratıcı bir dizi yaparsanız, YouTube kanalınızdaki düzeni bozsa bile (birden fazla içerik oluşturucunun yaşadığı bir sorun) bunun çok büyük bir yardım olduğunu ve bunu çözmeyi milyonlarca kat daha kolay hale getirdiğini göreceksiniz. geçmişte, benden al).

  Özetlemek gerekirse, YouTube oynatma listeleri size şu konularda yardımcı olur:

  • Video içeriğinizi daha çeşitli ifadeler için sıralama şansınızı artırın (bu, marka odaklı sonuçlar için de yararlıdır)
  • Kitlenize arkanıza yaslanıp durmadan izleyebilmeleri için video koleksiyonları vererek videolarınızla etkileşim oranını artırın. YouTube sıralamaları söz konusu olduğunda etkileşimin çok önemli bir sıralama faktörü olduğunu biliyoruz .

  Bu noktayı açıklamak için, çalma listesiyle şovumuzun adı için nasıl iki nokta yakalayabildiğimize dair hızlı bir örnek:

  Bonus ipucu: Videolarınızı sitenizde öne çıkarın

  Son olarak, bariz ama genellikle gözden kaçan bir taktik, videolarınızı sitenizde belirgin bir şekilde göstererek YouTube kanalınızın performansını artırmaktır. Çok basit: videolarınızı ne kadar çok kişi izlerse (özellikle her bir videonuzu daha fazla izlerlerse), YouTube, videolarınızı alakalı olarak önererek içeriğinize o kadar fazla görünürlük sağlar.

  Kanalınız için daha fazla görüntüleme elde etmenin en etkili yollarından biri, videolarınızı YouTube dışında tanıtmak, yani blogunuzu ve sosyal medya kanallarınızı kullanmaktır. Tam olarak bunu yapmayı amaçlayan çeşitli WordPress temaları vardır  : YouTube kanalınızı sitede belirgin bir şekilde tanıtın.

  Ayrıca,   kitleniz için ek gösterim, bağlantılar ve yeniden paylaşımlar oluşturmak mantıklı olduğu ölçüde videolarınızı sosyal medyada tanıtın .

  YouTube'u optimize etmek için herhangi bir ipucunuz var mı? Yorumlarda bize bildirin!